Hämorrhoiden Behandlung
Partnerzy
Listopad 2014
P W Ś C P S N
« sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zapraszamy

Termometry

Mierzenie temperatury to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przy większości chorób, jakie spotykają człowieka. W zależności od tego, jak się ona zmienia, można spodziewać się konkretnych dolegliwości. Najczęściej temperatura mierzona jest przy objawach grypy i przeziębień. Do sprawdzenia, czy mamy gorączkę, czy może tylko stan podgorączkowy, korzystamy najczęściej z termometrów domowych. W zależności od rodzaju mogą to być urządzenia elektroniczne bądź termometry rtęciowe. Te drugie służyły pokoleniom przez wiele lat, lecz są wycofywane ze sprzedaży, ze względu na trujące właściwości rtęci. W razie stłuczenia takiego termometru, istnieje możliwość poważnego, nawet śmiertelnego zatrucia oparami rtęci.

Również termometry lekarskie przez długi czas miały formę rtęciową. Obecnie można je też spotkać jako w postaci elektronicznej. Dodatkowo, w instytucjach medycznych spotykane są także termometry ciekłokrystaliczne. W gabinetach możemy również znaleźć termometry owulacyjne, wykorzystywane przy odnajdywaniu dni płodnych u kobiety. Ich cechą charakterystyczną jest szczegółowa skala, nieprzydatna do innych celów. Jeszcze jednym rodzajem tych akcesoriów lekarskich są termometry na podczerwień. Są one bardzo dokładne, a przy tym proste w użytkowaniu. Produkowane przy użyci najnowszych technologii, gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mierzą temperaturę w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu, łatwiej jest je stosować w przypadku małych dzieci. Zazwyczaj pełnią one więcej funkcji, pozwalając też na pomiar ciepłoty otoczenia, wody i innych substancji.

W zależności od tego, z jakiej części ciała dokonamy pomiaru, możemy dokładniej dzielić termometry. Występują, zatem te pachowe, czołowe, douszne posiadające specjalną sondę, ale także odbytnicze oraz te wkładane pod język. To, po które z nich sięgniemy, zależy głównie od tego, jaki sposób mierzenia będzie dla nas najdogodniejszy. Sprawdzając gorączkę najczęściej korzysta się z termometru wkładanego pod pachę bądź też przykładanego do czoła. U małych dzieci, którym trudno jest w ten sposób zmierzyć temperaturę, można włożyć termometr do odbytu.

Mierząc temperaturę musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na to, co pokaże nam termometr mogą mieć wpływ czynniki postronne. Np. mierząc pod językiem należy wiedzieć, że na wynik wpływa ciepłota napojów, które piliśmy czy też ewentualne stany zapalne. Pod pachą należy uważać na pot, który może zmieniać temperaturę. Podobnie jest z czołem, lecz tutaj dodatkowo działać na to może makijaż czy temperatura środowiska zewnętrznego.